
Turun Ladun leikkimielinen kisailu keräsi Naantalin Haijaisten toimintakeskukseen ja frisbeegolfradalle odotettua enemmän osallistujia. 70-juhlavuoden kunniaksi järjestetty tapahtuma sujui myös hyvässä säässä.
Naantalin Haijaisten toimintakeskus ja paikallinen frisbeegolfrata täyttyivät iloisista osallistujista, kun Turun Latu järjesti perinteisen, mutta tänä vuonna 70-juhlavuoden kunniaksi leikkimielisen kisansa.
Kisojen järjestelyistä vastaava Ari Tähkäpää oli tapahtuman jälkeen erittäin tyytyväinen kokonaisuuteen.
– Osallistujia oli mukana kisaamassa reippaasti yli odotetun. Sääkin oli suotuisa, niin kuin aina meidän tapahtumissa, Tähkäpää iloitsee.
Iloista mieltä ja yllätysvieraita
Kilpailussa nähtiin hienoja suorituksia. Tähkäpään mukaan parhaat tietenkin voittivat ja muut tulivat iloisina perässä. Tänä vuonna myös perhesarja sai oman edustuksensa, kun kisaan ilmoittautui mukaan nelihenkinen perhe kahden pienen lapsen kera.
Kisatunnelma ulottui myös radan ulkopuolelle. Villan uimarannalle matkalla olleet retkipyöräilijät poikkesivat Haijaisissa tervehtimässä kisaväkeä. Pyöräilijät harmittelivatkin sitä, ettei aikataulu tällä kertaa joustanut jäämään mukaan kiekkojen heittelyyn.
